385577-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Mediarådgivning och kommunikationstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 13: Reklamtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser anskaffning av tjänster inom 2 områden, dels strategisk mediarådgivning och dels kreativa kommunikationstjänster. Tjänsterna kommer anskaffas genom 2 avtal, ett för vardera område.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej