385578-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Marknadsföring
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Marknadsföring, försäljning, rådgivning och transporter av biogödsel från Forsbacka Biogas.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gävle.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar marknadsföring, försäljning, rådgivning och transporter av all biogödsel (både fast och flytande). Uppdraget omfattar även ett ansvar att tillse att tillräcklig lagringskapacitet finns för fast- och flytande biogödsel under hela året. Den beräknade mängden biogödsel på årsbasis vid full produktion uppgår till 14 000 ton flytande biogödsel och 3 500 ton fast biogödsel.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79342000 Marknadsföring, 79342320 Kundvård, 90512000 Avfallstransport, 90513700 Transport av slam
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner