385607-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk kommunikationsrådgivning samt konceptuell kommunikation och innehållsproduktion
Referensnummer: 2021-4525
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndigheten bjuder härmed in att lämna anbud i upphandling avseende ramavtal för två
delområden:
Delområde 1: Strategisk kommunikationsrådgivning
Delområde 2: Konceptuell kommunikation och innehållsproduktion
Syftet med upphandlingen är att etablera ett nära samarbete med leverantör/er för att täcka våra
behov inom ovan delområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341100 Reklamrådgivning, 79341400 Reklamkampanjer, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79430000 Krishantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1 - Strategisk kommunikationsrådgivning
Syfte och bakgrund
Syftet med upphandlingen är att etablera ett nära samarbete med en leverantör som kan stötta Energimyndighetens ledning och verksamhet med strategisk kommunikationsrådgivning. Syftet är också att utveckla och säkerställa bilden av Energimyndigheten, vilket leder till varierande behov av tjänster inom strategisk kommunikationsrådgivning de närmaste åren.
Energimyndigheten bedriver en omfattande kommunikationsverksamhet. Kommunikationen kan exempelvis syfta till att utveckla verksamheter internt eller i samverkan med externa aktörer. Det kan också vara stora projekt och nya regeringsuppdrag som behöver en kommunikationsrådgivning på strategisk nivå. Målgrupperna för Energimyndighetens kommunikation finns inom olika sektorer och nivåer i samhället, det kan handla om information till privatpersoner, företag och aktörer på nationell nivå och internationella aktörer.
Vid behov ska leverantören kunna bistå med stöd och rådgivning vid krishantering eller större strategiska insatser.
Delområde 2 - Konceptuell kommunikation och innehållsproduktion
Syftet med upphandlingen är att etablera ett nära samarbete med en leverantör som kan leverera övergripande idéer och koncept, innehållsproduktion och digitala kanalstrategier.
Energimyndigheten behöver en leverantör som kan skapa nya koncept med kreativ höjd och översätta dessa till starka berättelser och nyskapande kampanjer. En leverantör som är erkänd för att ligga i digital framkant och är mycket stark på att hitta de mest effektiva kanalerna för kommunikationen.
Energimyndigheten behöver en leverantör som har en erkänd kreativ höjd och stor produktionskapacitet. En leverantör som drivs av ett mycket stort samhällsengagemang, är modiga och har ett genuint intresse av samhällsutveckling och hållbarhet. Denna leverantör ska också med mycket stor kostnadseffektivitet producera det enklare och återkommande materialet. Stor vikt läggs vid digital produktion där arbetet omfattar både statiskt och rörligt material.