2. Förfarande
Förfarande
Titel: RPK Supportavtal teknisk säkerhet
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Teknisk service säkerhet. Anbudsgivaren ska leverera en tjänst i form av service, underhåll och uppgradering av den befintliga tekniska utrustningen samt viss utökning vid behov, inklusive inköp av erforderlig hårdvara. Region Västernorrlands Rättspsykiatriska regionklinik (RPK) i Sundsvall är en av landets största enheter för vård och behandling av psykiskt sjuka lagöverträdare enligt lagen om rättspsykiatrisk vård (LRV), samt särskilt vårdkrävande patienter som vårdas enligt lagen om psykiatrisk tvångsvård (LPT). I uppdraget ingår också att vårda klienter från kriminalvården som bedöms ha ett psykiatriskt vårdbehov. Kliniken är belägen i Nacksta väster om Sundsvall och består av tio avdelningar med 140 vårdplatser. RPK är en högsäkerhetsanläggning och verksamheten bedrivs i säkerhetsklass 1, 2 och 3 enligt Socialstyrelsens klassificering i HSLF-FS 2025:52 Säkerheten är överordnad andra krav i anläggningen. Patienter, besökare likväl som de flesta i personalen måste genomgå allmän inpasseringskontroll för att få tillträde. Det finns ett avancerat fysiskt och tekniskt säkerhetssystem, en säkerhetsreception och en dygnet runt bemannad bevakningscentral.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130608:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 79710000 Säkerhetstjänster