385672-2020 - ÄndringSverige-Göteborg: Arbetskläder för män
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder inre miljö
Referensnummer: 269/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar arbetskläder och skor för inre miljö samt tillbehör, tryck och brodyr.
Inre miljö syftar till att ramavtalet främst avser verksamheter med personal som arbetar i inomhusmiljö, såsom lokalvård, kök, vård/omsorg, skola och idrott men även andra verksamheter äger rätt till beställningar på ramavtalet.