385682-2024 - Resultat
Sverige – Svetsning – Svets
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Svets
Beskrivning: Upphandlingen omfattar utförande av svetsarbeten på: Ny-, om- och tillbyggnad på stålkonstruktion och anläggningar inom de anläggningar som Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB förvaltar i Eskilstuna kommun samt i Strängnäs kommun.
Intern identifierare: UH 24-09
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262680 Svetsning
Ytterligare klassificering (cpv): 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Svets generellt
Beskrivning: Upphandlingen omfattar utförande av svetsarbeten på: Ny-, om- och tillbyggnad på stålkonstruktion och anläggningar inom de anläggningar som Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB förvaltar i Eskilstuna kommun samt i Strängnäs kommun
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1
Beskrivning: Kategori svetsning avseende tryckbärande anordningar AFS 2016:1 (PED) kategori 1 eller högre.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2
Beskrivning: Kategori svetsning avseende tryckbärande anordningar AFS 2016:1 (PED) § 8.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3
Beskrivning: Kategori svetsning avseende stålkonstruktioner enligt SS-EN 1090-2 EXC-2.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4
Beskrivning: Kategori svetsning avseende stålkonstruktioner enligt SS-EN 1090-2 EXC-1.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 5
Beskrivning: (SUA) Avser anbudsområde 1 till anbudsområde 4 som SUA.