385692-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Vattenreningskemikalier
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftskemikalier för bad och VA-anläggningar
Referensnummer: 17/374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser köp och leverans av driftskemikalier för bad och VA-anläggningar
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende driftskemikalier för bad och VA-anläggningar. Intresserade leverantörer måste ansöka om att delta i upphandlingen för att ha möjlighet att lämna anbud i nästa skede.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24312120 Klorider, 24312123 Polyaluminiumklorid
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Omfattning
Beställaren avser upphandla avtal för leverans av driftskemikalier för bad och VA-anläggningar.
Följande kemikalier finns det behov av:
Natriumhypoklorit leverans i bulk, IBC samt dunk.
Saltsyra 34 %
Diatomit används till filter i reningsverk, idag används Filteraid 400.
Natriumthiosulfat
Aluminiumsulfat
Dolomit (CaMg(CO3)2), kalcinerad med koncentration 100 %. Kornstorlek ska vara mellan 0,5 – 2,5 mm. Idag används Akdolit Gran 1
Natronlut 45 % – natriumhydroxid
Soda tung, natriumkarbonat – Na2CO3
Natriumbikarbonat – NaHCO3
Järnklorid 13,4-14,2 %-vikt Fe3+
Polyaluminiumklorid(PAC) 7,0-7,6 %-vikt Al3+ i bulk, IBC samt dunk.
Upphandlingen är uppdelad i följande fem delar:
Natriumhypoklorit bulk
Emballerade kemikalier - kemikalier som levereras emballerade som i säck, dunk eller IBC.
Fällningskemikalie järnklorid bulk
Fällningskemikalie järnklorid bulk Visingsö
Fällningskemikalie polyaluminiumklorid(PAC) bulk
Leverantör kan lämna anbud på en eller flera delar.