385734-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och service av pannor - Ramavtal, Eskilstuna
Referensnummer: 22/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna ramavtal med en (1) entreprenör för drift och skötsel av våra pannor.
Entreprenören ska ta in våra larm till sin egen driftcentral, ha en personal för både reparationer och drift, beställa och betala miljövänligt bränsle till pannorna, sköta myndighetsbesiktningar, ha en jourverksamhet med en inställelsetid till pannan på max 60 minuter samt vara certifierade enl AFS 2017:3.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme, 50721000 Färdigställande av värmeanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen