385735-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceresor 2022-08
Referensnummer: 00899/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad, Trafikkontoret, Avdelning Serviceresor genomför en upphandling av serviceresor och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Upphandlingen är en kompletteringsupphandling till upphandling "Serviceresor 2022" som hade en avtalsstart 2022-02-01, då trafikkontorets behov av klass 1-fordon har förändrats/utökats.
Trafikkontoret kommer under hela avtalsperioden löpande att följa upp ställda krav för att säkerställa att trafikföretagen uppfyller och bibehåller avtalskraven under hela avtalsperioden. Mer om detta går bland annat att läsa i bilaga Information om uppföljning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 38-40
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument