Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokaler för Tandvårdens hus, Borlänge
Referensnummer: LD18/04114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget Dalarna avser att upphandla förhyrning av lokaler avseende samlokalisering av folktandvården i Borlänge. Målet är att inom centrala delar av Borlänge stad samlokalisera 2 st befintliga kliniker i nya eller ombyggda lokaler.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudet avser ett 15-årigt hyresavtal för färdigställda lokaler.