385916-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Konsulttjänster för vägar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal, trafikutredningar för och i anslutning till allmän platsmark i Lunds kommun 2020-2021
Referensnummer: 19/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311210 Konsulttjänster för vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska Förvaltningen i Lunds Kommun har ett genomförandeansvar för planerings-, exploaterings-, utrednings-, och anläggande av allmän platsmark och egenägd kvarters/jordbruksmark i kommunen. Tekniska Förvaltningen är beställare av utredningsuppdrag inom området för trafikutredningar. I uppdraget som ramavtalskonsult för trafikutredningar ingår att utföra uppdrag efter avrop.
Denna upphandling avser utredningar av olika typer inom trafikområdet i stads- och tätortsmiljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen