38592-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Järnvägstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FM2021-5590 Järnvägstransporter
Referensnummer: FM2021-5590
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60200000 Järnvägstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av att upphandla nationella och internationella transportlösningar på järnväg. Det som ska transporteras utgörs bland annat av personal, fordon och annan försvarsmateriel samt övrig materiel. Syftet med upphandlingen är att, för Försvarsmakten och Avropsberättigad myndighet, skapa snabba och effektiva sätt att transportera gods/personal mellan olika platser, med hjälp av olika resursslag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
AO1 Heltåg och deltåg
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vänligen se upphandlingsunderlagen.
AO2 Blandat tåg
Del nr: 2