Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av deponirest, gips och asbest
Referensnummer: A 20-057 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar omhändertagande av deponirester, gips och asbest från Örnsköldsviks kommun för succesivt mottagande under avtalstiden. Deponivolymen består till största delen av isoleringsmaterial, men även andra ej återvinningsbara fraktioner förekommer. Gips sorteras ut som separat fraktion och vi ser gärna att den återvinns, men tillåter även deponering. Asbest som tas emot på återvinningscentralen och anläggningen är inplastad. Under 2019 har ca 500 ton deponirest, 350 ton gips och 70 ton asbest mottagits.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Deponering av deponirest och asbest
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90523000 Deponering av giftigt avfall utom radioaktivt avfall och kontaminerad jord, 90650000 Avlägsnande av asbest
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Deponering av gips/ Återvinning av gips
Del nr: 2