385959-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal livsmedel, frukt, grönt och potatis samt mejeri.
Referensnummer: KS 16-570
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till tecknande av 2 separata ramavtal för frukt, grönt och potatis samt mejeri. Upphandlingen genomförs gemensamt av kommunerna inom STONO, dvs. Danderyd, Norrtälje, Sollentuna, Täby, Vallentuna, Vaxholm samt Österåkers kommuner samt vårdbolagen AB Solom och Tio100 AB. Separata avtal kommer att tecknas för varje upphandlande enhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Prisuppgift frukt, grönt och potatis
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Prisuppgift mejeri
Del nr: 2