2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Byggtjänst - VS Visby Airport
Beskrivning: Kategorin Byggtjänst är ett samlingsnamn för flera olika yrkeskategorier som berör byggområdet. Swedavia kommer att upphandla och teckna ramavtal för våra flygplatser. Kategorin Byggtjänst kommer delas upp på olika upphandlingar (per disciplin och per flygplats). Läs mer i "Information kring ramavtaluppbyggnad för kategorin byggtjänst". Denna upphandling avser Visby Airport (VBY), VS Generella kompetenser: Arbetsledning, administrativ uppdragssamordnare, övrig tjänstemannatid och Bas-P Specifika kompetenser/yrkesarbetare: VS servicemontör/tekniker VS montör VS isolerare VS injusterare För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107062:Lot:1