386098-2021 - ResultatSverige-Härnösand: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon 2021
Referensnummer: UH-2020-032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun upphandlar personbilar och andra fordon i en samordnad upphandling tillsammans med flera andra myndigheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Personbilar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34115000 Andra personbilar, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34136000 Skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att leda till ett ramavtal med flera leverantörer där avrop sker med hjälp av en Livscykelkostnadskalkyl som tar hänsyn till Bonus/Malus samt andra parametrar som avropande myndigheter sätter för varje enskilt avrop.
För mer information se upphandlingsdokumenten.
Lätta lastbilar
Del nr: 2