386207-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reklam – Reklambyrå
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelReklambyrå
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en leverantör som kan tillgodose Försvarsmakten med tjänster inom reklam- och marknadskommunikation (Tjänsten). Försvarsmakten söker en leverantör för sitt omfattande och sammansatta behov av tjänster inom reklam- och marknadskommunikation, i första hand avseende extern marknadskommunikation. Tjänsten täcker ett brett spektrum av tjänster från strategisk kommunikationsrådgivning och varumärkesfrågor till projektledning och planering samt produktion och insiktsarbete. Dessutom hela spektret från stora integrerade reklamkampanjer till enskilda filmproduktioner, relationsdrivande (CRM) kommunikationsinsatser samt kontinuerlig annonsering i olika typer av digitala kanaler. Typexempel på · Ta fram koncept, design och kommunikationslösningar utifrån redan fastställda strategier · Utveckla och genomföra insiktsarbete kopplat till utarbetande av plattformar och strategier för kommunikation inom utvalda områden · Justeringar av Försvarsmaktens visuella identitet när nya behov identifieras · Producera stora, integrerade reklamkampanjer i nära samarbete med Försvarsmaktens övriga upphandlade byråer (media, digitalt, event), exempelvis gällande varumärke, profilering eller rekrytering · Producera riktade kommunikationsinsatser mot särskilda målgrupper inom ramen för Försvarsmaktens CRM-system · Skapa kreativa lösningar och uttag i anslutning till samarbeten som Försvarsmakten har med andra parter.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79341000 Reklam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112829:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 79341500 Flygreklam, 79342100 Direktreklam, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 92111210 Reklamfilmsproduktion, 92111220 Produktion av reklamvideor
Optioner
Beskrivning av alternativenFörlängningsoption, maximalt två gånger.