386328-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fortbildning av rådgivare inom djurvälfärd
Referensnummer: 3.2.11-00488/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på fortbildning av rådgivare inom ökad djurvälfärd. Rådgivarnas kunder ska vara primärproducenter med livsmedelsproducerande djur. Fortbildningen ska öka rådgivarnas förmåga att ge råd om djurvälfärd med fokus på stallbyggnation, stallmiljö och ventilation till primärproducenter med livsmedelsproducerande djur.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77100000 Jordbrukstjänster, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud
Det finns idag en efterfrågan inom animaliesektorn på rådgivare med kompetens inom projektering av stallbyggnader (ny- och ombyggnation), stallmiljö och ventilation. Dessa områden är viktiga att arbeta med både för att möta djurens behov och framtidens utmaningar med ett förändrat klimat. Det finns ett även behov av att öka kunskapsutbytet mellan forskare, rådgivare och producenter samt att den kunskap som förmedlas finns långsiktigt tillgänglig för målgruppen. Därför kommer vi att prioritera insatser som syftar till att möta dessa behov.
Jordbruksverket har ansvar för genomförande av kompetensutveckling inom landsbygdsprogrammet för att öka djurvälfärden i svenska jordbruks- och rennäringsföretag under programperioden 2014–2022. Denna upphandling ligger inom delåtgärd 2.3, Fortbildning av rådgivare och fokusområde 3A, Ökad djurvälfärd.