386329-2019 - ÄndringSverige-Göteborg: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BI Business Intellegence för deltagande i ett partneringssystem
Referensnummer: 19-0051
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi har beslutat att upphandla kvalificerade leverantörer med specialistkompetens inom Business Intelligence (BI) för deltagande i ett partneringsystem.
Orientering om upphandlingen
Göteborg Energi AB avser att upphandla ramavtal gällande en bastjänst, ett partneringsystem samt konsulttjänster för Business Intelligence.
En historisk indikation på omsättning av liknande ramavtal saknas men volymen uppskattas till ca 3 – 5 MSEK/år. Beställaren garanterar inga volymer.