386331-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknikstöd - Installationer
Referensnummer: FBU 2022-0021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Framtiden Byggutveckling AB har idag c:a 2 000 bostäder i produktion och en pågående portfölj som sträcker sig 10 år framåt. I koncernen ingår även de bolag som ansvarar för förvaltning av byggnaderna vilka är Poseidon, Bostadsbolaget, Familjebostäder samt Gårdstensbostäder.
För att möta befintliga och framtida krav avseende energi- och installationstekniska frågor finns behov av ett stöd i dessa frågor till FBU:s projektledare, projektchefer, projektutvecklare, KMA- och eftermarknadsansvariga.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen