386432-2026 - Resultat
Sverige – Skyltar – Produktion och leverans av skyltar med tillhörande tillbehör, dekaler, fordonsfoliering samt montering av dekorfilm
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelProduktion och leverans av skyltar med tillhörande tillbehör, dekaler, fordonsfoliering samt montering av dekorfilm
BeskrivningRoslagsvatten har behov av foliering av nya och existerande fordon, innefattande personbilar, transportfordon och lätta lastbilar. Uppdraget omfattar både textfoliering och foliering i enlighet med Trafikverkets bestämmelser, samt demontering av befintlig foliering. Därutöver ingår montering av dekorfilm i form av exempelvis frostad film/insynsskydd och printad dekor på andra ytor, såsom exempelvis butiksfönster eller motsvarande glas- och fasadytor i upphandlingen. Upphandlingen omfattar även produktion och leverans av inom- och utomhusskyltar, inklusive tillbehör i form av stolpar, fästen och fundament, samt dekaler.
Intern identifierare663683
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34928472 Skyltar
Ytterligare klassificering (cpv): 22459100 Reklamdekaler och -klistermärken, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar, 44423400 Skyltar och liknande föremål, 50117000 Ombyggnad och renovering av fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelProduktion och leverans av skyltar och tillbehör, samt dekaler
BeskrivningRoslagsvatten har behov av cirka 30-150 skyltar/ år, samt montering av dekaler på ca 75 containrar placerade på beställarens ÅVC-anläggningar under 2026. Därefter tillkommer montering av dekaler på cirka 5-15 containrar per år. Aktuella anläggningar för uppdraget är ÅVC:erna Brännbacken, Vaxholm och Skå. Exempel på skyltar som omfattas av upphandlingen är tvåkants- och fyrkantsbockade plåtskyltar, plana aluminiumskyltar, hybridskyltar och magnetskyltar. Observera att angivna typer av skyltar inte är uttömmande. Exempel på containertyper samt dekalernas storlek och placering, framgår enligt Bilaga 8- Exempel på skyltar och dekaler.
Intern identifierareProduktion och leverans av skyltar och tillbehör, samt dekaler
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelFoliering av fordon, samt montering av dekorfilm på ytor
BeskrivningRoslagsvatten har behov av foliering av nya och existerande fordon, innefattande personbilar, transportfordon och lätta lastbilar. Uppdraget omfattar både textfoliering och foliering i enlighet med Trafikverkets bestämmelser, samt demontering av befintlig foliering. Därutöver ingår montering av dekorfilm i form av exempelvis frostad film/insynsskydd och printad dekor på andra ytor, såsom exempelvis butiksfönster eller motsvarande glas- och fasadytor i upphandlingen. Beställaren har i dagsläget folie på rulle där det återstår 75 lpm i färgen Pantone 2735C, som i första hand ska användas vid foliering av fordon. När denna folie är förbrukad ansvarar leverantören för att tillhandahålla folie enligt beställarens kravspecifikation. Beställaren uppskattar det årliga behovet av foliering till ca 20 fordon. Därutöver förekommer ett löpande behov av foliering i samband med nyanskaffning, samt vid slitage eller utbyte av befintliga fordon. Specifika bilmodeller samt folieringens storlek och placering, framgår enligt bilaga 3, VW Caddy Maxi samt bilaga 4, VW Crafter. Beställaren reserverar sig för att även andra, liknande bilmodeller kan komma att behöva folieras under avtalstiden. Beställaren uppskattar det årliga behovet av montering och produktion av dekorfilm till ca 40 m² för printad dekor och 10 m² för frostad film/insynsskydd.
Intern identifierareFoliering av fordon, samt montering av dekorfilm på ytor