386472-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Elkomponenter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronikkomponenter och elektronikutrustning
Referensnummer: C 2018-0675
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31681400 Elkomponenter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser allt som ingår i anbudsgivarens sortiment av elektronikkomponenter, verktyg och vissa mätinstrument. Chalmers behöver ha tillgång till ett brett och uppdaterat sortiment av elektronikkomponenter och elektronikutrustning. Behovet varierar mycket över
tid i olika projekt som Chalmers bedriver och det är av stor vikt att olika varor som efterfrågas kan
tillhandahållas.
Varorna kommer att används inom undervisning, forskning, till elektronik-konstruktioner samt som reservdelar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31681000 Eltillbehör, 31710000 Elektronisk utrustning, 31711000 Elektronisk materiel, 31711100 Elektroniska komponenter, 32422000 Nätkomponenter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att täcka det behov Chalmers har av elektronikkomponenter och elektronikutrustning. Upphandlingen avser allt som ingår i anbudsgivarens sortiment av elektronikkomponenter, verktyg och vissa mätinstrument. Chalmers behöver ha tillgång till ett brett och uppdaterat sortiment av elektronikkomponenter och elektronikutrustning. Behovet varierar mycket över tid, i olika projekt som Chalmers bedriver och det är av stor vikt att olika varor som efterfrågas kan tillhandahållas.
Med verktyg menas verktyg som är avsedda för elektronik och finmekanik.
Med elektronikutrustning menas mätinstrument som inte överstiger 20 000 SEK, tillexempel oscilloskop, nätaggregat, utrustning för mätning och generering av elektriska storheter.
Med elektronikkomponenter avses varor som tillsammans bildar en elektrisk krets. En elektrisk krets består av elektromekaniska och elektroniska komponenter som till exempel ström- och spänningskällor, strömbrytare, glödlampor, elmotorer, reläer, resistorer, kondensatorer, induktorer, transistorer och dioder sammankopplade med elektriska ledningar så att de bildar en sluten krets, sådan att en elektrisk ström kan passera genom kretsen.