386483-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Paket Gävleborg: Norränge, Näsviken, Sörforsa, Strömsbruk.
Referensnummer: UH-2016-166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Elnätet är i behov av att moderniseras och vädersäkras för att öka leveranssäkerheten. Geografiskt ligger entreprenaderna norr om Bollnäs och norr och väster om Hudiksvall.
I Entreprenaderna ingår bl.a. Kabelförläggning, schakt, plöjning, nätstationsarbeten, luftledningsarbeten, raseringsarbeten och tillhörande elarbeten. Entreprenaderna ska utföras från Q3 2017 till slutet av 2019. FFU kommer att skickas ut under Q1 2017.
Obs: För denna upphandling kommer 3 st. tilldelningsbeslut att fattas enligt nedan:
Tilldelning 1: Norränge (10 kV).
Tilldelning 2: Näsviken (10 kV), Näsviken (20 kV) och Sörforsa (10 kV).
Tilldelning 3: Strömsbruk (10 kV).
Obs: Sammanställningen ovan för tilldelning 1-3 avser uppskattade mängder och längder.
Anbudsgivaren behöver inte lämna anbud på alla anbudsobjekten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Enligt beskrivning i annonsen.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315300 Anläggningar för elförsörjning, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43210000 Schaktmaskiner, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45221230 Schakt, 65310000 Eldistribution, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ellevios lokalnät i områdena Norränge, Näsviken, Sörforsa och Strömsbruk inom nätområde Gävleborg är ålderstiget och till stora delar oisolerat. Elnätet innehåller komponenter som inte är tillförlitliga eller är av tillfredsställande personsäkerhetskvalitet. Elnätet är i behov av att moderniseras och vädersäkras för att öka leveranssäkerheten. Geografiskt ligger entreprenaderna norr om Bollnäs och norr och väster om Hudiksvall.
Se även bifogad översiktskarta.
Exempel på komponenter som identifierats för ombyggnad är:
— Oisolerad luftledning (både låg- och mellanspänning),
— Hängkablar av typerna AKKD, EKKD, ALUS, (lågspänning),
— Stolpstationer/markstationer.
Entreprenaden avser främst byggnation med kabel i mark. Befintligt elnät som ska ersättas består av 99 st. stolpstationer/markstationer, 73 km luftledning mellanspänning och 101 km luftledning lågspänning.
Tilldelning 2: Näsviken(10 kV), Näsviken (20 kV) och Sörforsa (10 kV).
Entreprenaden avser främst byggnation med kabel i mark. Befintligt elnät som ska ersättas består av 126 st. stolpstationer/markstationer, 111 km luftledning mellanspänning och 130 km luftledning lågspänning.
Entreprenaden avser främst byggnation med kabel i mark. Befintligt elnät som ska ersättas består av 74 st. stolpstationer/markstationer, 53 km luftledning mellanspänning och 67 km luftledning lågspänning.
Förfrågningsunderlag kommer att skickas till kvalificerade leverantörer via e-avrop.
Del nr: 2
65310000 Eldistribution, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45221230 Schakt
Del nr: 3
45221230 Schakt, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 65310000 Eldistribution