386486-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LC-MS/MS
Referensnummer: DU-UPP18-0173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland inbjuder er att lämna anbud på LC-MS/MS-instrument i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen omfattar leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick
Komplett driftsättande av metoder
Mjukvara/hårdvara för styrning av instrumentet + datainsamling och bearbetning
Integration av utrustning till LIS (Medical Suite)
Klinisk och teknisk dokumentation
Utbildning av klinisk personal
Teknisk genomgång
Eventuella specialverktyg som krävs för användarens underhåll av aktuellt system
Servicekontrakt efter utrustningens garantitid
Option på ytterligare en leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick att lösas ut av Region Västmanland
Option på ytterligare en leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick att lösas ut av Landstinget Dalarna
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38432000 Analysapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling
Region Västmanland inbjuder er att lämna anbud på LC-MS/MS-instrument i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.Upphandlingen omfattar:
Leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick
Option på ytterligare en leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick att lösas ut av Landstinget Dalarna
Utrustningen skall placeras vid Laboratoriemedicin, Västmanlands sjukhus, Västerås.Leverans och installation skall ske enligt tidplan som överenskommes vid avtalstecknandet.