2. Förfarande
Förfarande
Titel: Korttidsvistelse för personer med funktionsnedsättning
Beskrivning: Ramavtalet omfattar Korttidvistelse för personer med funktionsnedsättning. Korttidsvistelse innebär att en person med funktionsnedsättning tillfälligt, eller regelbundet men inte permanent, under en kortare eller längre tid vistas på ett korttidshem. Syftet med korttidsvistelse utanför det egna hemmet är dels att personen ska erbjudas miljöombyte och rekreation, dels att anhöriga därigenom kan få avlösning. Vistelse på Korttidshem regleras i Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Insatsen Korttidsvistelse kan komma att beslutas enligt Socialtjänstlagen (SoL). Efterfrågad tjänst är tillståndspliktig enligt LSS 9 § 6 korttidsvistelse utanför det egna hemmet och 7 kap 1 § 3 p Socialtjänstlagen. Brukarna kan utöver sin funktionsnedsättning även ha annan problematik.
Intern identifierare: N050U25-245
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande i enlighet med 19:e kapitlet enligt LOU
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Korttidshem
Beskrivning: Korttidsvistelse innebär att en person med funktionsnedsättning tillfälligt, eller regelbundet men inte permanent, under en kortare eller längre tid vistas på ett korttidshem eller deltar i lägerverksamhet. Syftet med korttidsvistelse utanför det egna hemmet är dels att personen ska erbjudas miljöombyte och rekreation, dels att anhöriga därigenom kan få avlösning. Vistelse på Korttidshem och Lägerverksamhet regleras i Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Insatsen Korttidsvistelse kan komma att beslutas enligt Socialtjänstlagen (SoL).
Intern identifierare: Korttidshem
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Lägerverksamhet
Beskrivning: Korttidsvistelse innebär att en person med funktionsnedsättning tillfälligt, eller regelbundet men inte permanent, under en kortare eller längre tid vistas på ett korttidshem eller deltar i lägerverksamhet. Syftet med korttidsvistelse utanför det egna hemmet är dels att personen ska erbjudas miljöombyte och rekreation, dels att anhöriga därigenom kan få avlösning. Vistelse på Korttidshem och Lägerverksamhet regleras i Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Insatsen Korttidsvistelse kan komma att beslutas enligt Socialtjänstlagen (SoL). Lägerverksamheten är uppdelad i två underområden: - Läger dag - läger dygn
Intern identifierare: Lägerverksamhet