Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Högkapacitetspump.
Referensnummer: RS 2017/819
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42122110 Pumpar för brandsläckning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning:
Visby innerstad finns med på UNESCO:s världsarvslista med bl.a. många byggnader från medeltiden. Att skydda denna unika stadsdel ligger högt i Räddningstjänstens intresse.
Tyvärr är brandpostnätet i Visby innerstad undermåligt och underdimensionerat. Vid en större brand i Visby innerstad kan det krävas stora släckvattenresurser vilket är en avgörande faktor för att begränsa och minimera totalskadan. Det är mycket viktigt att en högkapacitetspump finns tillgänglig som kan leverera en stor mängd vatten med ett högt tryck samt är snabb och smidig att driftsätta.
Detta system ska även vara kompatibelt med MSB:s högkapacitetspumpsystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 42000000 Industrimaskiner, 42122000 Pumpar, 42122100 Vätskepumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen