386524-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kungshamn: Personbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal personbil EL för kommunerna Munkedal, Lysekil, Sotenäs och Tanum
Referensnummer: KA 2018/812
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar fabriksnya personbilar EL av senaste modell/årsmodell för successiva uttag under avtalsperioden. Uppskattningsvis behöver kommunerna ca 20 tal EL-fordon inom det närmsta året. Beräknat antal gäller utan förbindelse och kan både över- och underskridas. Anbudsgivaren förbinder sig att leverera det verkliga behovet. Leverantör kan välja att lämna anbud på en eller flera kommuner och lämna anbud med ett eller flera fordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34111000 Herrgårdsvagnar och bilar av sedanmodell
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen