Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av hösilage till Livgardets hästar
Referensnummer: 18FMV4437
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15700000 Djurfoder
II.1.4.
Kort beskrivning
Livgardet är ett av Försvarsmaktens största förband med många och vitt skilda uppgifter. Livgardet bedriver bland annat hästverksamhet på Kavallerikasernen, Lidingövägen 28 i Stockholm. Vid Kavallerikasernen finns för närvarande omkring 70 hästar. Hästarna används vid beriden statsceremoniell verksamhet (beriden högvakt) samt beriden eskort vid korteger. Hästarna används även för utbildning av soldater och officerare. Till hästarna behövs regelbunden leverans av hösilage.
Upphandlingen omfattar årlig leverans av ca 300 ton hösilage i balar till Försvarsmaktens hästar vid Erik Dahlbergsgatan 73 i Stockholm. Leverans sker idag ca en gång/månad. Avrop görs normalt om ca 25-30 ton per leverans. Volymen ska ses som ett riktmärke och Försvarsmakten garanterar inga volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15700000 Djurfoder, 03114000 Halm och foderväxter, 03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 30/03/2019Slut: 29/03/2020
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Försvarsmakten äger rätt, men är inte skyldigt att förlänga avtalet på oförändrade villkor under högst tre (3 år). Sådan förlängning av avtalet får ske vid ett eller flera tillfällen, dock alltid som längst sammanlagt tre (3) år från att avtalet annars skulle upphört att gälla.