2. Förfarande
Förfarande
Titel: 2026/1038 Utbyte av HMI datorer i Barkeryd och Hurva
Beskrivning: Svenska kraftnät har behov av att upphandla HMI datorer och tillhörande utrustning i station ST10 Barkeryd och ST20 Hurva. I varje station finns det två omriktarstationer. Kontrollanläggningarna i stationerna utgörs till största delen av datorer och datorerna för HMI systemen närmar sig sin tekniska livslängd, 8-10 år, och är i behov av en förnyelse då de nu är 9 år gamla. Övriga delar av kontrollanläggningarna har betydande livslängd kvar. Livslängden på en del av kontrollsystemet i ST10 Barkeryd och ST20 Hurva i HVDC, SCM-systemet är snart föråldrat och har uppnått sin tekniska livslängd. Den tekniska livslängden på SCM-Systemet beräknas till 10 år och för övriga delar i kontrollsystemet beräknas livslängden till 20 år. Projektet byter därmed ut en del av kontrollanläggningen 10 år innan ett fullständigt utbyte.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126760:Lot:1