386581-2025 - Planering
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning – Ramavtal för inventering av tekniska installationer och energikartläggningar
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för inventering av tekniska installationer och energikartläggningar
BeskrivningRamavtal avseende konsulttjänster för inventering av tekniska installationer och energikartläggningar. Uppdraget omfattar bl.a: -inventering av delar av fastighetsbeståndets tekniska installationer och utrymmen, på system/delsystem (aggregat) och komponentnivå. -inventering av byggnader och mark med ingående tekniska installationer -kalkyl av kostnader för återställning, en kostnadsuppskattning och åtgärdsförslag -energikartläggning -energideklarationer Beställer avser att publicera upphandlingsdokumenten vecka 25-26. Sista anbudsdag är 2025-08-18
Intern identifierareFSK 2025/402
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315400 Byggnadsinspektion, 71335000 Tekniska undersökningar, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion