Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av arbetskläder till Kriminalvårdens produktionsledare
Referensnummer: 2017-30958
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården med organisationsnummer 202100-0225 upphandlar ett ramavtal för anskaffning av arbetskläder till Kriminalvårdens produktionsledare enligt dessa upphandlingsdokument med bifogade bilagor. Kläderna som omfattas av detta avtal ska vara anpassade för hantverksgrupper inom industri och byggsektorn.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen