Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon
Referensnummer: UH-2017-198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamns kommun ska upphandla ett ramavtal för köp av nya fordon. Kommunen har ett särskilt avtal för leasing av fordonen med Nordea Finans Sverige AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grupp 1: Personbilar Biogas
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34136000 Skåpbilar, 34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grupp 2: Transportfordon
Del nr: 2
Grupp 3: Personbilar El
Del nr: 3