38673-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster inom ventilation – VVS-konsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVVS-konsulter
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom VVS omfattande VS, ventilation, kyla, styr och övervakning, samt energioptimering. Uppdragstyperna är i huvudsak • Programarbete • Utredningsarbete • Projektering (utförande/totalentreprenad) • Rådgivning • Skisser/Ritningar/Värderingar • Gransknings- och besiktningstjänster • Energideklarationer (endast delområde Falu kommun och bolag) En stor del av uppdragen kräver att konsulter närvarar på plats.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGrupp 1, VVS-konsulter, Falu kommun och bolag
BeskrivningVVS-konsulter
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80682:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321200 Konstruktion av värmesystem
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGrupp 2, VVS-konsulter Gagnef kommun och bolag
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80682:Lot:2