See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Teknisk huvudkonsult
Beskrivning: Beställaren avser att genom den här förfrågan upphandla ramavtal avseende arkitekttjänster och förmedling av tekniska konsulttjänster för ny-, om- och tillbyggnadsprojekt med därmed förenliga arbetsuppgifter. Projekten är av varierande karaktär, de omfattar framför allt bostäder och lokaler med tillhörande funktioner.
Intern identifierare: 24/12
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000