Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillfälliga Förskolmoduler.
Referensnummer: Inköp.2017.29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31731100 Moduler
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan gäller 2 förskoleavdelningar för barn mellan 1-5 år. Utöver förskoleavdelningarna önskas även ett personalutrymme för max. 8 personer som kommer att hyras in i samband med att avdelningarna kommer på plats. Förskoleavdelningar och personalutrymme ska dockas med befintlig förskola. Befintlig korridorslösning ska förlängas till de lokaler som hyrs in då själva dockningen sker just i korridoren så att invändig anslutning är möjlig i hela byggnaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31731100 Moduler, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45212600 Byggnation av paviljong
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna förfrågan gäller 2 förskoleavdelningar för barn mellan 1-5 år. Utöver förskoleavdelningarna önskas även ett personalutrymme för max åtta personer som kommer att hyras in i samband med att avdelningarna kommer på plats. Förskoleavdelningar och personalutrymme ska dockas med befintlig förskola. Befintlig korridorslösning ska förlängas till de lokaler som hyrs in då själva dockningen sker just i korridoren så att invändig anslutning är möjlig i hela byggnaden.