386985-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Insamling av avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning
Referensnummer: 2018-006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511300 Insamling av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avfallshämtning inom Osby kommun och Östra Göinge kommun. För Osby kommun och Östra Göinge kommun ansvarar det kommunala gemensamägda bolaget Östra Göinge Renhållnings AB för avfallshanteringen. Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunernas skyldighet att samla in och transportera bort hushållsavfall.
Östra Göinge Renhållnings AB (ÖGRAB) avser teckna avtal för perioden fr.o.m. 1.2.2019 t.o.m. 31.1.2026 med rätt för beställaren till förlängning i två (2) år med ett (1) år i taget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen