See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Naturstensprodukter och betongstensprodukter
Beskrivning: Ramavtal gällande köp av natursten och betongstensprodukter.
Intern identifierare: KS 23/73
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Se dokument
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44114250 Betongplattor
Ytterligare klassificering (cpv): 44113100 Gatläggningsmaterial, 44113200 Sten för anläggning av trottoarer, 44900000 Sten för byggnation, kalksten, gips och skiffer, 44912400 Kantsten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Naturstensprodukter och betongstensprodukter - Generell del
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Varbergs Kommuns och VFAB:s behov av natursten och betongstensprodukter, och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Ramavtalet är uppdelat i två delområden som kommer att utvärderas och tilldelas separat. Om en leverantör vinner flera anbudsområden tecknas ett avtal per område med vinnande leverantör. Föregående års (2020-04 -- 2024-02) volym var för Varbergs Kommun ca 4 500 000 SEK. Beställaren garanterar ingen specifik volym då den både kan överstiga samt understiga angivna volymer. För VFAB:s del uppskattas omfattningen under avtalstiden vara ca 50 000 SEK.
Huvudklassificering (cpv): 44912400 Kantsten
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Naturstensprodukter
Beskrivning: Ramavtal för köp av natursten
Huvudklassificering (cpv): 44900000 Sten för byggnation, kalksten, gips och skiffer
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Betongstensprodukter
Beskrivning: Se upphandlingsdokument.