386988-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Bussresetjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar ramavtal avseende bussresor med chaufför inom Sverige, t.ex.:
— Transporter till och från olika evenemang såsom en- eller flerdagars konferenser,
— Transferkörningar,
— Transporter vid större evenemang där ett stort antal personer ska förflyttas till/från ett/flera ställen inom regionen,
— Flerdagarsresor där eventuellt även chaufför övernattar.
Bussresorna avser resor för såväl stora som små grupper och utgår i regel från något av universitetets campus.
Värdet av ORU:s resevolym uppgår till ca 350 000 SEK per år. Det finns ingen detaljerad statistik på exempelvis olika sträckor. ORU lämnar ingen garanti gällande volymer eller värden då dessa både kan understiga eller överstiga angivna fakta. Leverantören ska leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen är uppdelad i 3 delområden:
— Del A: Buss för 15-25 personer,
— Del B: Buss för 26-40 personer,
— Del C: Buss för 41-60 personer.
Ramavtal med avtalsstart fr.o.m. 1.2.2017, eller från ömsesidig avtalsunderskrift, dock tidigast vid den planerade avtalsstarten. Avtalet löper t.o.m. 31.1.2019. ORU har rätt att förlänga avtalet med 24 månader, dock med minst 12 månader i taget. Begäran om förlängning ska delges leverantören senast tre (3) månader innan avtalsslut.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner