387008-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: Bank- och investeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Finansiella tjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kristinehamn.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av koncernkontosystem och andra finansiella tjänster för Kristinehamns kommun, Kristinehamns Energi AB med dotterbolag Kristinehamns Elnät AB och Kristinehamns Fjärrvärme AB Kristinehamns Energi Fastighets AB, Kristinehamnsbostäder AB, AB Kristinehamns Industrifastigheter samt Näringslivssamverkan i Kristinehamn AB.
För mer information se förfrågningsunderlaget med bilagor.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66100000 Bank- och investeringstjänster, 66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66110000 Banktjänster, 66170000 Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner