2. Förfarande
Förfarande
Titel: LSS Placering
Beskrivning: Upphandlingen avser ett individuellt och akut behov av extern LSS-placering. Kommunen har prövat insatser i egen verksamhet men bedömer att nuvarande interna lösningar inte kan tillgodose den enskildes behov på ett tryggt och hållbart sätt. Uppdraget är därför att tillhandahålla en sammanhållen placering med bostad med särskild service och daglig verksamhet, där verksamheten har dokumenterad förmåga att arbeta med autism, intellektuell funktionsnedsättning, begränsad verbal kommunikation och utmanande beteende.
Intern identifierare: 2026-286
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: enligt bilaga 2 till lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85311000 Social omsorg med inkvartering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000