38705-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av krossning av trä till RT-Flis
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
På huvudanläggningen i Helsingborg och återvinningscentralerna i Bjuv, Båstad, Höganäs, Åstorp och Ängelholm tar NSR emot olika typer av avfall för behandling, däribland träavfall. Träavfallet behandlas genom krossning och magnetavskiljning varvid produkten RT-flis erhålls. Krossen är utrustad med magnetavskiljare. Det krossade avfallet utgör insatsvara (bränsle) i energiproduktion och säljs av NSR till energibolag. Denna upphandling avser krossning av trä till RT-flis.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen