387054-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av telefoni och funktioner för kontaktcenter som tjänst.
Referensnummer: KS/2017:234
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar tjänsten ”Telefoni och funktioner för kontaktcenter som tjänst”. Detta innebär att leverantören tar ett helhetsansvar för de delar som ingår i tjänsten samt äger och underhåller bakomliggande tekniska plattformar som tjänsten realiseras med.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32543000 Telefonväxlar, 64200000 Telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan:
Solna stad, 212000-0183, bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud inom Upphandling av telefoni och funktioner för kontaktcenter som tjänst.
Beskrivning av upphandlingen:
Tjänstens huvudleveranser omfattar övergripande:
Funktioner för telefoni (fast och mobilt abonnemang),
Funktioner för kontaktcenter (plattform och agenter),
Extern svarstjänst för kontaktcenter.
Mål och syfte:
Stadens digitaliseringsfokus och utvecklingen i samhället ställer höga krav på väl fungerande kommunikation.
Upphandlingens syfte är att tillgodose stadens behov av grundläggande telefoni och funktioner för kontaktcenter (KC) som tjänst.
Avtalsform:
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Avtalstid:
Avtalet ska träda i kraft efter att bägge parter undertecknat avtalet, dock tidigast den 15.1.2018. Avtalet gäller sedan för en tidsperiod om tre år med ensidig optionsrätt för staden att förlänga avtalet med upp till ett (1) år, d.v.s. sammanlagt högst 4 år.
Diarienummer:
Stadens diarienummer och upphandlingens referensnummer är: KS/2017:234.
Förutsättningar för upphandlingens genomförande:
Staden kan komma att avbryta upphandlingen om inget av anbuden uppfyller de krav som ställts i upphandlingsdokumentet eller om inget anbud ryms inom de ekonomiska ramarna eller om annan saklig grund för avbrytande föreligger.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) som: Öppet förfarande.
Sista anbudsdag:
Sista anbudsdag: 13.11.2017.
Anbud som inte inkommer i tid kommer ej att beaktas.
Anbudets giltighetstid:
Anbud ska vara giltiga till och med: 1.2.2018.