387060-2026 - Resultat
Sverige – Ingenjörstjänster – Biträdande projektledare till projekt T5 PBI Byggåtgärder Bagage samt T5 PBI Incheckningsdiskar Etapp 1, ARN
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBiträdande projektledare till projekt T5 PBI Byggåtgärder Bagage samt T5 PBI Incheckningsdiskar Etapp 1, ARN
BeskrivningSwedavia AB genomför och planerar just nu en utbyggnad av Arlanda. Övergripande program T5 PBI, som är en förkortning på (P)ir, (B)agage och (I)ncheckning och ankommande, befinner sig i ett tidigt stadium och arbetar med förberedelser inför kommande om- och utbyggnader. Övergripande program T5 PBI utgör en viktig byggsten i den totala långsiktiga kapacitetsutvecklingen för Stockholm Arlanda Airport och anses utgöra en hörnsten i den framtida tillväxten. Swedavia söker just nu en biträdande projektledare. Uppdraget kommer knytas mot två av projekten inom program T5 PBI - Byggåtgärder Bagage samt Incheckningsdiskar Etapp 1. Rollen biträdande projektledare fyller en viktig funktion för projektledaren. Tempot kommer tidvis att vara högt för att projektet ska nå sina leveransmål och bereda väg för övriga Pir G. Den biträdande projektledaren agerar på olika nivåer i organisationen och kommer vara projektledarens högra hand. Som biträdande krävs att du kan se helheten men också har förmågan att fördjupa dig i detaljer när så krävs. Biträdande projektledare ska kunna arbeta självständigt samt medverka i att hitta lösningar på problem som uppstår. I uppdraget ingår att tillsammans med projektledningen samordna aktiviteter, ta fram arbetssätt och rutiner, planera och operativt följa upp kvalitet, tid, kostnad och riskhantering. Du arbetar också med att sammanställa material och beslutsunderlag. Kraven på levererat innehåll anpassas efter olika beslutsinstanser. Vi önskar att uppdraget skall påbörjas under Q2-Q3 2026 enligt överenskommelse och uppdraget kommer pågå i 24 månader från påbörjat uppdrag. Beställaren har därefter option på att förlänga uppdraget, med max 12 månader i taget i totalt 24 månader. Uppdragets omfattning är beräknas till 60-100% till och med 2026-12-31, därefter är omfattning 100%. Närvaro på plats på flygplatsen kommer krävas minst 60% av arbetstiden.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131540:Lot:1