387062-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Lokalt nät
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LAN
Referensnummer: KS/2018:179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32410000 Lokalt nät
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av LAN avser drift och underhåll av utrustning i LAN som staden äger, tillhandahållande av kompetens inom LAN för design och arkitektur samt leverans av kompletterande produkter i LAN vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32400000 Nät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Solna stad, 212000-0183, bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud inom LAN.
Avtalsform
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Avtalstid
Avtalet ska träda i kraft efter att bägge parter undertecknat avtalet.
Avtalet gäller initialt i fyrtioåtta (48) månader från och med Effektiv leveransdag.
Beställaren har rätt till fyra (4) förlängningsoptioner på respektive tolv (12) månader. Respektive förlängningsoption träder i kraft under förutsättning att Beställaren inte säger upp avtalet minst sex (6) månader före den innevarande avtalsperiodens slut. Efter den fjärde förlängningsoptionen upphör Avtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Diarienummer
Stadens diarienummer och upphandlingens referensnummer är: KS/2018:179
Förutsättningar för upphandlingens genomförande
Staden kan komma att avbryta upphandlingen om inget av anbuden uppfyller de krav som ställts i upphandlingsdokumentet eller om inget anbud ryms inom de ekonomiska ramarna eller om annan saklig grund för avbrytande föreligger.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) som: Öppet förfarande.
Sista anbudsdag
Sista anbudsdag: 9.10.2018
Anbud som inte inkommer i tid kommer ej att beaktas.
Anbudets giltighetstid
Anbud ska vara giltiga till och med: 31.3.2019.