387075-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internationella marknadstjänster.
Referensnummer: KK17/470
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser: marknadsföringsinsatser mot internationella flygresenärer till Stockholm – Skavsta flygplats i Nyköping. Nyköpings kommun har för avsikt att utveckla och ytterligare intensifiera sin internationella marknadsföring mot de utomlands ifrån kommande flygresenärer, som reser vid Stockholm-Skavsta Flygplats i Nyköping.
Syftet med marknadsföringsinsatserna är att i ett så tidigt skede som möjligt söka nå de presumtiva Resenärerna innan de planerar sin resa för att Resenärerna dels skall välja att resa till/från Skavsta, dels att få Resenärerna att besöka och vistas en tid i Nyköping eller andra omkringliggande besöksmål, som Kommunen avser att framhålla i sin kommande marknadsföring.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79340000 Reklam och marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Marknadsföringsinsatserna, som Kommunen avser att genomföra, skall därför nå Resenärerna på sådant sätt att ovan nämnda syfte bäst gagnas. Detta kan ske till exempel genom följande:
— Rörliga annonser (s.k. banners) på hemsidor, som resenärerna besöker när de avser att boka biljetter inför sin resa till/från Skavsta.
— Riktad direktreklam via e-post till personer på huvudmarknaderna Storbritannien, Tyskland och Italien som särskilt prenumererar på information om flygresor till/från Skavsta.
— Exponering i sociala medier.
— Annat sätt som anbudsgivaren själv får föreslå.