Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift och IT-support till Norrköpings Hamn AB.
Referensnummer: UH-2017-132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Norrköpings Hamn AB inbjuder till anbudsgivning avseende leverans av IT-drift och IT-support.
Norrköpings Hamn AB (NH) äger idag sin egen IT-infrastruktur som försörjer NH:s produktion, administration, samt publika webbtjänster. NH:s IT-infrastruktur består av servrar, brandväggsmiljö, koppling till Internet samt anslutning mot NH:s bredbandsnät. Leverantörens åtagande utgår från befintlig IT-infrastruktur.
Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via Upphandlingscenters upphandlingsverktyg www.e-avrop.com
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem, 72514000 Drift av dataanläggning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen