Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysis and method development Article 6 Paris agreement
Referensnummer: 2018-3258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90712000 Miljöplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
The procurement area includes analysis and method development on how to ensure environmental integrity, additionality, avoid double counting, and create incentives for increased ambition through Article 6.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 73110000 Forskning, 90700000 Miljötjänster, 90710000 Miljöledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen