387151-2020 - ResultatSverige-Visby: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av korttidsboende Visby Korpen 5
Referensnummer: TN 2019/2698
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Social- och omsorgsförvaltningen i Region Gotland har behov av att utöka antalet platser för korttidsboende inom Korpenområdet i Visby.
Denna upphandling avser att som generalentreprenör för en totalentreprenad uppföra byggnad innehållande 40 platser för korttidsboende. Byggnaden ska även innehålla gemensamhetslokaler, teknikutrymmen mm.
Entreprenaden omfattar samtliga arbeten, inkl. all projektering, som krävs för en fullt färdig anläggning.
Bruttoarea (BTA) drygt 2900 m2.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Social- och omsorgsförvaltningen i Region Gotland har behov av att utöka antalet platser för korttidsboende inom Korpenområdet i Visby. Denna upphandling avser att som generalentreprenör för en totalentreprenad uppföra byggnad innehållande 40 platser för korttidsboende. Byggnaden ska även innehålla gemensamhetslokaler, teknikutrymmen mm.
Boendet ska bl.a. uppfylla dagens krav på:
Hygien- och integritet
Arbetsmiljö
Välfärdsteknik
Omfattningen framgår av handlingar angivna under AFB.22.