387157-2018 - ResultatSverige-Västervik: Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Mark konsulttjänster
Referensnummer: 18/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerviks Bostads AB avser att göra en upphandling avseende tekniska konsulttjänster Markkonsulttjänst.
Upphandlingen ska leda till att avtal tecknas för löpande Avrop av konsultuppdrag för hela eller delar av byggprocessen. Uppdragen avser om- och tillbyggnadsprojekt samt nybyggnation. Uppdragen avser såväl större som mindre projekt, vilket innebär att Beställarens organisation för projekten kommer att variera.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen