2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för Byggkonstruktör SFB-2024-00324
Beskrivning: Upphandling av ramavtal för Byggkonstruktör.
Intern identifierare: SFB-2024-00324
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71315200 Byggkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsformulär Ramavtal för Byggkonstruktör: Genomförandebeskrivning
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal för tekniska konsulter avseende Byggkonstruktör. Avropade uppdrag omfattar konsultuppdrag för mindre-, medelstora- och stora projekt, totalentreprenader (ABT 06) och utförandeentreprenader (AB 04) av nyproduktions-, underhålls- och ombyggnadskaraktär. Normalt förekommande skeden: - Utredningsskedet - Förslagshandlingsskedet - Projekteringsskedet - Produktionsskedet Avropade uppdrag kan/kommer bland annat bestå i att: - utföra byggkonstruktionsprojektering med ansvar för val av konstruktionslösningar, byggsystem samt dimensionering enlighet med Beställarens anvisningar, - upprätta CAD ritningar - utföra erforderliga konstruktions- och energiberäkningar - projektera fram/upprätta erforderliga handlingar till förfrågningsunderlag inför entreprenadupphandlingar - vid behov hjälpa Beställaren i löpande frågor vid utöver de avropade projektet. - genomföra statusbesiktning Konsulten ska ansvara för uppdragets genomförande, ekonomi och kvalitet. I samråd med Beställaren ska konsulten och dess interna resurser kunna genomföra utredningsarbete, upprättande av program-, system-, ram- och bygghandlingar samt samordning, dokumentation och uppföljning av uppdragen. Specialistkompetenser kan komma att anlitas som underkonsult vid behov och efter överenskommelse. Utöver vad som ovan angetts ska Konsulten även i övrigt göra vad som i branschen normalt anses ankomma på (fordras) av en Konsult med liknande befattning och uppgifter.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsformulär Ramavtal för Byggkonstruktör